2020 CONTEST RESULTS

SPECIAL PRIZES:

SPECIAL PRIZE "On a wave of emotions!"

"Quadrille" (Russia, directed by Ivan Petrov)

 

  SPECIAL PRIZE "Love without borders!"

"Augusta and Antonico"   (Brazil, directed by Cesar Felipe Pereira)

SPECIAL PRIZE "For the best duet"

"Bambiland" (Serbia, directed by Danilo Stanimirovic)

actors Pavle Cheremikich and Teodora Yankovich

SPECIAL PRIZE "For the best thematic film dedicated to the 75th anniversary of the Great Victory"

"Connection Failed" (Russia, directed by Dmitry Abolmasov)

SPECIAL PRIZE "Looking into the future"

"Extinctions" (Switzerland, directed by Monica De Almeida)

SPECIAL PRIZE "Man - Orchestra"

"Dirty Windows" (Russia, directed by Evgeny Dobrorodnov)

 

SPECIAL PRIZE "Reincarnation"

"Interview" (Russia, directed by Elisabetta Balbi)

actor Alexander Ratovsky - the role of the Professor

SPECIAL PRIZE "Impromptu!"

"Cat's Waltz" (Russia, directed by Yulia Shuvchinskaya)

SPECIAL PRIZE from the art gallery "Green Pyramid"

"To Buy a Doll's House" (Russia, directed by Maxim Kulkov)

SPECIAL PRIZE "For Best Child Role"

"Christ's Boy" (Russia, directed by Denis Kazantsev)

actor Vsevolod Kazantsev - the role of the Boy

SPECIAL PRIZE "Sublime idea"

"Parallel of Ages" (Russia, directed by Vladimir Bazynkov)

Winner in the competition for the best WEB-SERIES SCRIPT

Fyodor Malivanov - "Mitka begins a new life"

MAIN CONTEST NOMINATIONS. "SILVER SCAD" STATUETTES ARE GIVEN TO:

BEST DEBUT

"Line of Feelings"   (Russia, directed by Alina Ivashina)

"Slippery Road" (Kyrgyzstan, directed by Gulnara Aitmamatova)

BEST PRODUCTION DESIGNER

Andrey Petrov

"Wait For The Sun"   (Russia, directed by Georgy Gubko)

BEST MUSIC

Lina Hertz

"Cat's Waltz"   (Russia, directed by Yulia Shuvchinskaya)

"Connection Failed" (Russia, directed by Dmitry Abolmasov)

"To Buy a Doll's House"   (Russia, directed by Maxim Kulkov)

Paul Bisson

"Alexander The Fool" (Canada, directed by Pedro Pires)

BEST EDITING

Yon Sowa

"Feel India" (Moldova, directed by Yon Sowa)

 

BEST DOP

Dmitry Shpilenok and Nikolay Shpilenok

"Sockeye Salmon. Red Fish" (Russia, directed by Dmitry Shpilenok and Vladislav Grishin)

BEST SUPPORTING ROLE

Sofia Lebedeva

"Connection Failed" (Russia, directed by Dmitry Abolmasov)

 

BEST ACTRESS

Daria Azymi

"Raheel" (Iran, directed by Ayat Asadi-Rahbar)

 

BEST ACTOR

Denis Tkachev

"Interview" (Russia, directed by Elisabetta Balbi)

 

BEST SCRIPT

Ayat Asadi-Rahbar

"Raheel" (Iran, directed by Ayat Asadi-Rahbar)

 

BEST DIRECTOR

"Alexander The Fool" (Canada, directed by Pedro Pires)

BEST DOCUMENTARY FILM

"The North Wind Can Be Warm" (Russia, directed by Alexey Golovkov)

BEST SHORT FILM

"Raheel" (Iran, directed by Ayat Asadi-Rahbar)

INTRIGUE PRIZE

"Actor"   (Russia, directed by Pavel Dolotov)

AUDIENCE AWARD

"Connection Failed" (Russia, directed by Dmitry Abolmasov)

GRAND PRIX OF THE INTERNATIONAL "Silver SCAD Film Festival

"Raheel" (Iran, directed by Ayat Asadi-Rahbar)

 

2021 ENTRIES CALL OPEN:
sm_submission_btn@2x-red.png
    FOLLOW
  THE NEWS
  FESTIVAL   PARTNERS
  • Facebook B&W
  • YouTube B&W
%D0%97%D0%B5%D0%BB%D1%91%D0%BD%D0%B0%D1%
%D0%91%D0%B5%D0%B7%20%D0%B8%D0%BC%D0%B5%
Kinoface_b.jpg
filmfreeway-logo-hires-white-6247d694af9
работники tv logo утв curvs.jpg
Frame%20(5)_edited.png
California

© 2020 Кинокомпания "Любимый город"

ZanziSTOL%20logo1_edited.jpg